|
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2017 (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2017 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. 67-letnia pani Teresa Siwiec od roku przebywa w domu pomocy społecznej, do którego została skierowana z powodu złych warunków mieszkaniowych i ograniczonej samodzielności w zaspokajaniu swoich potrzeb. Podopieczna ma zdiagnozowaną miażdżycę oraz nadciśnienie tętnicze. Skarży się też na zaburzenia snu i bóle nóg, którym towarzyszy ogólne złe samopoczucie oraz zmęczenie. Jest sprawna manualnie, porusza się samodzielnie, jednak trudność sprawia jej siadanie i wstawanie oraz chodzenie po schodach. Pani Teresa, z powodu nieznacznego obniżenia ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego, zdobyła wykształcenie zawodowe i pracowała w zakładzie pracy chronionej jako szwaczka przy produkcji odzieży ochronnej. Obecnie jest na emeryturze. W wolnym czasie zajmowała się uprawą oraz pielęgnacją roślin w ogródku działkowym. Jest osobą niezamężną, bezdzietną; raz na dwa miesiące odwiedza ją młodsza siostra. Podopieczna nie utrzymuje kontaktu z pozostałymi członkami rodziny - siostrzeńcami i ich dziećmi.
Pani Teresa rzadko wychodzi z pokoju, niechętnie bierze udział w zajęciach na terenie domu pomocy społecznej. Często się zamyśla, bywa smutna, mówi, że czuje się samotna, bezwartościowa i nikomu niepotrzebna. Niejednokrotnie przyjmuje uległą postawę i podporządkowuje się innym. Utrzymuje sporadyczne kontakty ze współmieszkańcami. Bardzo źle znosi odwiedziny dzieci i wnuków współlokatorki, staje się wtedy drażliwa i zaczyna płakać.
W ostatnim czasie zaobserwowano u podopiecznej nasilającą się apatię i niechęć do wykonywania czynności higienicznych w zakresie mycia się oraz dbałości o ubiór i wygląd zewnętrzny. Pani Teresa spożywa posiłki samodzielnie, choć coraz częściej wykazuje niechęć do jedzenia i zmniejszone łaknienie. Ma zalecone ćwiczenia ogólne, ćwiczenia oddechowe oraz udział w programie terapii zajęciowej.
Sporządź diagnozę terapeutyczną podopiecznej, opracuj dla niej harmonogram trzydniowych zajęć z zakresu terapii zajęciowej oraz napisz scenariusz zajęć indywidualnych dla podopiecznej.
Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zawarte w arkuszu egzaminacyjnym.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. 34-letnia Anna Marciniak, od trzech miesięcy jest uczestniczką dziennego środowiskowego domu samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Po raz pierwszy była hospitalizowana z rozpoznaniem schizofrenii przed 8 laty. Mieszka sama, nie utrzymuje kontaktów z rodziną ani sąsiadami. Jej dochód stanowi renta, ma dodatek socjalny do mieszkania. Obecnie nie stwierdza się objawów psychotycznych. Na zajęcia w placówce przychodzi regularnie.
Podopieczna ma zaniżoną samoocenę, obniżony nastrój, niskie poczucie własnej wartości. Często jest smutna, przygnębiona, ma problemy z wyrażaniem własnych uczuć. Występują u niej nieadekwatne reakcje emocjonalne lub ich brak. W związku z dużą wrażliwością w relacjach interpersonalnych wycofuje się z kontaktów społecznych, przez co czuje się osamotniona. Twierdzi, że ma "blokadę" przed poznawaniem nowych ludzi, nie potrafi rozpocząć i podtrzymywać rozmowy z obawy przed zranieniem i odrzuceniem. Ma zawężone zainteresowania, nie potrafi zorganizować sobie czasu wolnego ani zmotywować się do podjęcia działań. Odmawia udziału w zajęciach kulturalnych i towarzyskich. Dawniej lubiła czytać książki oraz rysować i malować, obecnie nie podejmuje żadnej aktywności.
Wszelka aktywność ruchowa budzi u niej silny opór. Skarży się na dolegliwości somatyczne, takie jak: bóle głowy, kręgosłupa, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie. Ma niedowagę, nie potrafi i nie lubi gotować. Odżywia się nieregularnie, najczęściej spożywa tylko obiady gwarantowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pije duże ilości kawy, nałogowo pali też papierosy.
Nie dba o higienę osobistą i swój wygląd zewnętrzny; pomimo to kupuje duże ilości kosmetyków, których nie używa. Często kupuje ubrania w sklepach z używaną odzieżą, lecz nie potrafi ich dobrać do pory roku i okoliczności, przez co jej stroje wzbudzają dezaprobatę otoczenia. Nie potrafi racjonalnie gospodarować pieniędzmi, zalega z bieżącymi opłatami, pożycza pieniądze od uczestników środowiskowego domu pomocy i nie oddaje ich, doprowadzając tym samym do licznych konfliktów.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 PAŹDZIERNIK 2016 (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 PAŹDZIERNIK 2016 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Rozpoznaj problemy pacjentki Marianny Kwiatkowskiej na podstawie opisu przypadku. Sporządź wykaz celów terapeutycznych, opracuj plan usprawniania oraz scenariusz zajęć terapeutycznych dla Marianny Kwiatkowskiej.
Opis przypadku
Na oddziale rehabilitacji ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przebywa 60-letnia Marianna Kwiatkowska z rozpoznaniem: niedowład połowiczy prawostronny, stan po udarze niedokrwiennym mózgu. W toku badań ogólnego stanu zdrowia zdiagnozowano u niej cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. W badaniu przedmiotowym stwierdzono obniżenie siły mięśniowej w kończynach po stronie prawej, osłabienie czucia, ograniczenie zdolności chwytnych ręki oraz zakresu ruchów czynnych w stawie barkowym i łokciowym po stronie prawej, trudności w poruszaniu się i utrzymaniu równowagi. Obecnie jest w okresie rehabilitacji funkcjonalnej, rozpoczęła naukę choduojednej kuli.
U pacjentki występują zaburzenia funkcji językowych o typie afazji ruchowej pod postacią zaburzeń w tworzeniu zdań i bardziej złożonych wypowiedzi. Deficyty funkcji poznawczych dotyczą nieznacznych zaburzeń pamięci krótkotrwałej, koncentracji uwagi oraz zaburzeń myślenia, proces uogólniania i abstrahowania przebiega z dużymi trudnościami.
Ograniczona ogólna sprawność fizyczna oraz ograniczenie możliwości wykonywania precyzyjnych i celowych ruchów w kończynie górnej dominującej, powoduje u pacjentki trudności z pisaniem, samodzielnym wykonywaniem czynności związanych z higieną osobistą, z ubieraniem i rozbieraniem się oraz spożywaniem posiłków.
Pani Marianna została skierowana do udziału w terapii zajęciowej, przejawia jednak bierną postawę podczas zajęć, ma obniżoną samoocenę uważa, że do niczego już się nie nadaje, nie akceptuje swojego aktualnego stanu zdrowia i z tego powodu często płacze.
Przed wystąpieniem stanu chorobowego lubiła czytać książki, śpiewała i tańczyła w zespole ludowym, pomagała też córce w wychowywaniu wnuczki.
Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zamieszczone w Arkuszu egzaminacyjnym.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. W programie terapii zajęciowej w pracowni kulinarnej warsztatów terapii zajęciowej uczestniczy 23-letni Adam Kolski. Półtora roku wcześniej mężczyzna stracił w wypadku samochodowym kończyny dolne powyżej stawu kolanowego.
W wypadku zginęli rodzice Adama; podopieczny mieszka w bloku na parterze u swojej 76-letniej babci, którą opiekował się wraz z rodzicami jeszcze przed wypadkiem. Z ojcem wykonali remont tego mieszkania, założyli drewniane boazerie i półki, na których umieszczono modele samolotów wykonywanych w dzieciństwie przez Adama. Przed zdarzeniem, z racji lekkiego stopnia niepełnosprawności intelektualnej i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, Adam ukończył edukację w zasadniczej szkole zawodowej specjalnej w zawodzie stolarz, ale nie podjął zatrudnienia.
Adam Kolski porusza się samodzielnie na wózku inwalidzkim, jednak na zajęcia do warsztatów terapii zajęciowej przyjeżdża niechętnie. Jest smutny, lakonicznie odpowiada na zadawane pytania, nie nawiązuje żadnych rozmów, ani znajomości. Choć sprawnie wykonuje powierzone obowiązki, często zwalnia się z zajęć, tłumacząc to złym samopoczuciem i zmęczeniem. Następnego dnia nie przyjeżdża na zajęcia do WTZ, a w kolejnym dniu rano w powietrzu wydychanym przez podopiecznego czuje się zapach alkoholu. Pali około 40 papierosów dziennie, ma brudne ubranie, zaniedbane włosy i paznokcie, jest wychudzony. W warsztatach terapii zajęciowej działają cztery pracownie terapii zajęciowej: komputerowa, stolarska, kulinarna i plastyczna. Rada programowa WTZ postanowiła przenieść uczestnika Adama Kolskiego z pracowni kulinarnej do pracowni stolarskiej.
Sporządź diagnozę terapeutyczną Adama Kolskiego, a następnie na jej podstawie opracuj tygodniowy plan zajęć terapeutycznych dla podopiecznego, uwzględniając fakt, że będzie to jego pierwszy tydzień pracy w pracowni stolarskiej. Opracuj też scenariusz zajęć terapeutycznych, w których będzie uczestniczył pan Adam w pracowni stolarskiej.
Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zamieszczone w arkuszu.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2014 (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2014 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Pani Krystyna lat 72, od roku przebywa w Domu Pomocy Społecznej. U podopiecznej zdiagnozowano: nadciśnienie tętnicze, chorobę Parkinsona i lekki niedowład prawej strony, powstały po operacji guza mózgu. Pani Krystyna ma problemy z czytaniem, wypowiadaniem się i pamięcią. Wymaga pomocy przy spożywaniu posiłków, poruszaniu się, ubieraniu się i korzystaniu z toalety. Podopieczna ma zlecone przez lekarza ćwiczenia ogólne i masaż suchy kończyn górnych i dolnych, jednak nie zawsze chce w nich uczestniczyć. Zalecony ma również czynny udział w zajęciach terapeutycznych, ale przejawia na nich bierną postawę, gdyż uważa, że nie potrafi już nic dobrze zrobić.
W przeszłości pani Krystyna lubiła czytać książki, oglądać ekranizacje powieści, rozwiązywać krzyżówki, robić na drutach, słuchać muzyki. Ma miłe usposobienie, lubi przebywać wśród ludzi, jednak bardzo przeżywa swój stan zdrowia; często z tego powodu płacze.
Pani Krystyna od 10 lat jest wdową. Ma dwie córki, które odwiedzają ją raz na tydzień. Jest babcią dla czworga wnucząt. Wnuki jednak odwiedzają ją rzadko. Podopieczna tęskni za rodziną.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
|
|