Nawigacja
TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO (kwalifikacja M.39 - MG.39 - GIW.9) - Zadanie praktyczne nr 2 CZERW...   (DARMOWY)
TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO

TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO (kwalifikacja M.39 - MG.39 - GIW.9) - Zadanie praktyczne nr 2 CZERWIEC 2016 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

W kopalni miedzi złoże typu pokładowego o grubości do 7,0 m, eksploatowane jest systemem komorowo-filarowym z podsadzką hydrauliczną. Złoże wybierane jest dwufazowo. W fazie pierwszej caliznę rozcina się na filary technologiczne o podstawowej geometrii 20,0 + 40,0 m x 40,0 + 60,0 m, a w fazie drugiej
0 geometrii 4,0 ^ 6,0 m x 20,0 + 40,0 m. Szerokość komór i pasów w obydwu fazach wynosi około 7,0 m, wysokość furty eksploatacyjnej hf = 3,0 m, a powierzchnia filara resztkowego p = 12 m2. Czynności cyklu pracy w komorze rozpoczynają się od wiercenia otworów strzałowych, które następnie ładuje się MW skalnym. Ładowanie urobku odbywa się ładowarkami kołowymi, a odstawa urobku samojezdnymi wozami odstawczymi. Obrywkę stropu i ociosów wykonuje się samojezdnymi wozami do obrywki. Strop i ociosy zabezpiecza się obudową kotwową mechanicznie. Do przewietrzania fontu eksploatacyjnego stosuje się wentylację lutniową. Czynności cyklu kończy likwidacja pustek poeksploatacyjnych. Złoże w polu eksploatacji zaliczone jest do
1 stopnia zagrożenia wodnego i II stopnia zagrożenia tąpaniami.
Zapisz kolejne czynności procesu technologicznego wybierania komory. Do czynności dobierz opis technologiczny i zapisz w tabeli 1.
Wymagane w procesie podsadzania urządzenia podsadzkowe, elementy rurociągu podsadzkowego oraz osprzęt zapisz w tabeli 2.
Wymiary i nazwy elementów przedstawionych na rysunku 1 zapisz w tabeli 3.
Dobierz metody oceny stanu zagrożeń naturalnych, które występują w polu eksploatacji komory i zapisz w tabeli 4.
Korzystając rysunku 1 oraz wzorów oblicz objętość materiału podsadzkowego potrzebnego do wypełnienia parceli. Wyniki obliczeń zapisz w tabeli 5.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
POBIERZ KLUCZ OCENIANIA DO ZADANIA
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?