Nawigacja
TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ (kwalifikacja B.22 - BD.18 - ELE.11) - Zadanie...   (DARMOWY)
TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ

TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ (kwalifikacja B.22 - BD.18 - ELE.11) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

W budynku jednorodzinnym, w którym zamieszkuje 4-osobowa rodzina, znajduje się słoneczna instalacja grzewcza wyposażona w trzy kolektory płaskie połączone szeregowo, grupę pompową (stację solarną) i zbiornik wody użytkowej o pojemności 300 dm3 z wężownicowym wymiennikiem ciepła. Rotametr stacji pompowej jest prawidłowo ustawiony na wartość przepływu płynu solarnego wynoszącą 2,5 dm3/min, dla wskazanego przepływu przyrost temperatury glikolu na kolektorach wynosi średnio 15 K.
Ustal jaki wpływ na pracę instalacji solarnej ma ustawienie zbyt dużego lub zbyt niskiego przepływu płynu solarnego. Do analizy wykorzystaj informacje zawarte w Tabeli 1. Wyniki przeprowadzonej analizy zapisz w Tabeli A, zachowując zbieżność opisu z nazwą.
Na podstawie badań kontrolnych zapisanych w Tabeli 2 ustal czy zachodzi konieczność wymiany płynu roboczego w słonecznej instalacji grzewczej (glikolu), uzupełniając Tabelę B.
Korzystając ze wzorów zapisanych w Tabeli 3 oraz informacji z Tabeli 4, oblicz współczynnik wypełnienia charakterystyki prądowo-napięciowej FF i sprawność konwersji promieniowania słonecznego dla poszczególnych modułów fotowoltaicznych oraz natężenie prądu zwarcia modułu fotowoltaicznego 1 i wyniki zapisz w Tabeli C. Na podstawie danych zawartych w Tabeli 5 dokonaj klasyfikacji modułów i wyniki zapisz w Tabeli C. Następnie na podstawie obliczeń uzupełnij ostatni wiersz Tabeli C, wpisując oznaczenie modułu lepszej jakości (1 lub 2).
Przyporządkuj czynności serwisowe mające na celu ustalenie przyczyny usterki w pracy układu instalacji z pompą ciepła zapisane w Tabeli 6, do stanów awaryjnych określonych w Tabeli D. Przyporządkowania dokonaj poprzez wpisanie dla poszczególnych pozycji w Tabeli D litery przypisanej do wykonywanej czynności serwisowej z Tabeli 6.
Porównaj roczne koszty ogrzewania budynku za pomocą pompy ciepła oraz kotła gazowego, wykorzystując w tym celu założenia zapisane w Tabeli 7 Wyniki obliczeń wpisz do zestawienia w Tabeli E.
Oblicz na postawie parametrów i wzorów zapisanych w Tabeli 8 ilość energii, jaką dostarczy elektrownia wiatrowa w ciągu roku. Określ, ile lat będzie trwała eksploatacja, aby energia generowana przez elektrownię wyniosła 19 700 MWh. Wyniki przeprowadzonych obliczeń zapisz w Tabeli F.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
POBIERZ KLUCZ OCENIANIA DO ZADANIA
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?