
Jak zdać egzamin zawodowy na technika elektronika - etap praktyczny?
(Na przykładzie zadania z informatora dla zawodu technik elektronik)
Przeczytaj i przeanalizuj dokładnie, od początku do końca, zadanie egzaminacyjne – treść zadania wraz z załącznikami, aby się dowiedzieć, co masz zrobić i co masz do dyspozycji.
Dobre rady!!!
- Jeżeli masz wątpliwości, czy coś uwzględnić w projekcie, to lepiej napisać za dużo niż za mało.
- Pisz czytelnie – daj szansę egzaminatorowi na ocenę Twojej pracy.
- Pamiętaj pisz na temat.
1. Sformułuj i zapisz na pierwszej stronie swojej pracy tytuł, który będzie mówił, czego dotyczy projekt. Powinien on zawierać informacje, co masz zrobić i jakiego urządzenia te czynności dotyczą, np.: Projekt realizacji prac związanych z uruchomieniem i sprawdzeniem działania zasilacza stabilizowanego impulsowego małej mocy oraz wykonanie prac obejmujących opracowanie wyników pomiarów uzyskanych podczas jego badania
2. Zapisz w pracy egzaminacyjnej założenia do projektu – są to wszystkie istotne informacje, które znajdziesz w zadaniu i załącznikach i które musisz wziąć pod uwagę opracowując projekt realizacji prac. Dobrze jest podzielić założenia na grupy (parametry urządzenia, wyposażenie stanowiska pomiarowego, wyniki pomiarów).
W pracy wyodrębnij dwie części:
I. Projekt realizacji prac związanych z uruchomieniem ...
II. Dokumentacja z badania ...
W każdej z nich wyodrębnij i zatytułuj rozdziały – w treści zadania znajdziesz zapisy: „projekt powinien zawierać:” oraz „dokumentacja ... powinna zawierać:” – kolejne punkty tych wykazów powinny stać się tytułami rozdziałów Twojej pracy. W większości przypadków znajdą się tam następujące rozdziały:
Wykaz działań związanych z ... – Powinieneś napisać, co zrobiłbyś w sytuacji gdybyś miał do dyspozycji badane urządzenie, stanowisko pomiarowe i chciałbyś zrobić to, co zostało zapisane w tytule. W większości przypadków znajdą się tam następujące punkty (zmodyfikowane ewentualnie w zależności od treści zadania):
1. Określenie na podstawie parametrów katalogowych warunków zasilania (pracy).
2. Narysowanie schematów układów pomiarowych z wykorzystaniem dostępnej aparatury kontrolno -pomiarowej do pomiaru wielkości charakterystycznych dla pracy badanego urządzenia.
3. Sporządzenie wykazu aparatury kontrolno-pomiarowej.
4. Zmontowanie układów pomiarowych.
5. Wykonanie pomiarów i zapisanie wyników w tabelach.
6. Obliczenie wielkości elektrycznych.
7. Porównanie uzyskanych wyników pomiarów i obliczeń z parametrami
technicznymi oraz opracowanie wniosków o prawidłowości działania urządzenia.
8. Opracowanie wskazań eksploatacyjnych dla użytkownika.
Np.:
3. Wykaz działań związanych z uruchomieniem i sprawdzeniem działania zasilacza stabilizowanego impulsowego małej mocy:
1. Określenie na podstawie parametrów katalogowych zasilacza warunków zasilania.
2. Narysowanie schematów układów pomiarowych z wykorzystaniem dostępnej aparatury kontrolno -pomiarowej do pomiaru wielkości charakterystycznych dla pracy zasilacza.
3. Sporządzenie wykazu aparatury kontrolno-pomiarowej.
4. Zmontowanie układów pomiarowych.
5. Wykonanie pomiarów i zapisanie wyników w tabelach.
6. Obliczenie wielkości elektrycznych.
7. Porównanie uzyskanych wyników pomiarów i obliczeń z danymi technicznymi oraz opracowanie wniosków o prawidłowości działania zasilacza.
8. Opracowanie wskazań eksploatacyjnych dla użytkownika zasilacza.
4. Schematy układów pomiarowych – Powinieneś narysować schematy układów umożliwiających wykonanie wszystkich pomiarów, których wyniki znajdziesz w załącznikach. Pamiętaj, aby na schematach uwzględnić oprócz badanego urządzenia
zasilacz, obciążenie i niezbędne mierniki zgodnie z wykazem aparatury kontrolnopomiarowej.
5. Opis sposobu wykonania pomiarów parametrów ... - powinieneś opisać co w trakcie każdego pomiaru podajesz na wejście (co powinieneś zmieniać) a co masz odczytać na wyjściu.
6. Wskazania eksploatacyjne dla użytkownika ... – powinieneś z treści zadania wypisać wszystkie informacje ważne dla użytkownika (sygnał o jakich parametrach możemy podać na wejście, sygnał o jakich parametrach pojawi się na wyjściu, środowiskowe warunki pracy – temperatura, wilgotność, spełniane przez urządzenie normy bezpieczeństwa, itp.)
7. Wyniki obliczeń podstawowych parametrów ... – jeżeli jakieś parametry urządzenia trzeba wyliczyć na podstawie pomiarów to powinieneś podać wzory na podstawie, których to zrobisz, jednostki, w jakich podasz parametry oraz zapisać obliczenia. Jeżeli z treści zadania wynika taka potrzeba, to powinieneś narysować odpowiednie charakterystyki. Pamiętaj o właściwym opisaniu osi nazwą przedstawianej wielkości, jednostką i wartościami oraz o aproksymacji (przybliżeniu – 'wygładzeniu') krzywej przedstawiającej zależność.
8. Zestawienie wyników pomiarów i obliczeń w odniesieniu do parametrów katalogowych – powinieneś porównać wszystkie zmierzone lub obliczone parametry danego urządzenia z jego parametrami katalogowymi i stwierdzić czy zmierzona lub obliczona wielkość mieści się w zakresie parametrów katalogowych.
9. Wniosek – powinieneś na podstawie porównania parametrów stwierdzić czy badane urządzenie działa poprawnie czy nie.
Jeżeli wszystkie zmierzone lub obliczone parametry mieszczą się w zakresie parametrów katalogowych to możesz sformułować wniosek: W zakresie sprawdzanych parametrów badane urządzenie spełnia wymagania zawarte w dokumentacji technicznej producenta.
Np.:
Wniosek: W zakresie sprawdzanych parametrów badany zasilacz spełnia wymagania zawarte w dokumentacji technicznej producenta.
źródło: na podstawie informacji ze strony: http://rceznisko3.internetdsl.pl/egz_zaw.htm
POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ |
PODYSKUTUJ NA FORUM |
ZOBACZ TEŻ:
- OGÓLNE INFORMACJE O EGZAMINIE ZAWODOWYM
- Kwalifikacja e.20 - ee.22 - elm.5 - zadanie praktyczne nr 1 styczeń 2017
- Zadanie praktyczne nr 1 styczeń 2013
- Kwalifikacja e.6 - ee.3 - elm.2 - zadanie praktyczne nr 1 styczeń 2016
- Zadanie praktyczne nr 1 czerwiec 2012
- Kwalifikacja e.6 - ee.3 - elm.2 - zadanie praktyczne nr 1 styczeń 2015
- Kwalifikacja e.6 - ee.3 - elm.2 - zadanie praktyczne nr 1 czerwiec 2016