Nawigacja
TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013   (DARMOWY)
TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

TECHNIK BEPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

W kuchni Przedszkola Miejskiego zatrudnione są trzy osoby w tym jedna na stanowisku kucharza i dwie jako pomoce kuchenne. Pracownicy zatrudnieni w kuchni pracują na jedną zmianę od godziny 6.00 do godziny 14.00. Wykonaj analizę i ocenę stanowiska pracy kucharza pod względem spełnienia wymagań bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz ocenę ryzyka zawodowego. Zaproponuj działania prowadzące do zmniejszenia ryzyka zawodowego na tym stanowisku.

Opracowanie powinno zawierać:

  1. Tytuł wynikający z treści zadania.
  2. Założenia, czyli dane niezbędne do wykonania zadania wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Wykaz wymagań określonych w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dotyczących pomieszczenia i stanowiska pracy kucharza wraz z oceną spełniania tych wymagań.
  4. Wykaz zagrożeń niebezpiecznych oraz szkodliwych i uciążliwych z podziałem na fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne występujących na stanowisku pracy kucharza wraz z podaniem źródeł zagrożeń i ich skutków.
  5. Ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy kucharza wg PN - N 18002: 2000 metodą trójstopniową z wyznaczeniem dopuszczalności ryzyka zawodowego dla każdego zidentyfikowanego zagrożenia.
  6. Wykaz działań ograniczających  lub eliminujących  ryzyko zawodowe dla każdego zidentyfikowanego zagrożenia.
  7. Łączną ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy kucharza z określeniem jego dopuszczalności i uzasadnieniem przyjętego ryzyka.

Do wykonania zadania wykorzystaj:

  • Opis pomieszczenia, wyposażenia i stanowiska pracy w kuchni. Załącznik 1.
  • Wyniki pomiarów dokonanych na stanowisku pracy. Załącznik 2.
  • Wyciąg z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) Załącznik 3.
  • Wyciąg z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm. ) Załącznik 4.
  • Wyciąg z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) Załącznik 5.
  • Wyciąg z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn, zm. ) Załącznik 6.
  • Wyciąg z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. Nr 217, poz. 1833, z późn. zm.) Załącznik 7.
  • Wyciąg z Polskiej Normy PN-EN 12464-1:2004 "Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach". Załącznik 8.
  • Wyciąg z PN-N 18002: 2000 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Załącznik 9.
  • Wyciąg z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. z 2010 r. nr 109, poz. 719. Załącznik 10.
  • Wzór tabeli do sporządzenia KARTY ANALIZY RYZYKA ZAWODOWEGO według PN-N - 18002 w skali trójstopniowej na stanowisku pracy kucharza dla czynników fizycznych, chemicznych i psychofizycznych. Załącznik 11.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

 
POBIERZ ZADANIE Z ZAŁĄCZNIKAMI
Pełna wersja zawiera tylko treść zadania z załącznikami (bez rozwiązania).
Niektóre arkusze dostępne w Portalu nie zawierają KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ.
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA
 
 
PODYSKUTUJ NA FORUM

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze