TECHNIK FARMACEUTYCZNY (kwalifikacja Z.19 - MS.17 - MED.9) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
TECHNIK FARMACEUTYCZNY

TECHNIK FARMACEUTYCZNY (kwalifikacja Z.19 - MS.17 - MED.9) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Przygotuj stanowisko pracy i sporządź lek recepturowy na podstawie zamieszczonej recepty lekarskiej. Umieść lek we właściwym i prawidłowo oznakowanym opakowaniu tak, by lek recepturowy był gotowy do wydania. Na sygnaturze w miejscu wydał wpisz XYZ. Należy założyć, że recepta jest poprawna pod względem formalnym, z aktualną datą wystawienia (nie jest przeterminowana), a data sporządzenia leku jest datą egzaminu. Przyjmij, że lek nie ma działania keratolitycznego.
Dokonaj obliczeń w miejscu oznaczonym Obliczenia niezbędne do sporządzenia leku recepturowego oraz wypełnienia protokołu i zestawienia. Wypełnij Protokół z obliczeń i kontroli stężeń substancji leczniczych oraz Zestawienie informacji o sporządzanym leku recepturowym.
Na stanowisku egzaminacyjnym przygotowane są utensylia, sprzęt, opakowanie leku oraz niezbędne materiały, w tym Zestaw Materiałów Farmaceutycznych zawierający między innymi substancje farmaceutyczne i wybrane fragmenty Farmakopei Polskiej XI. W Zestawie Materiałów Farmaceutycznych masz do dyspozycji alkohol etylowy o stężeniu 96o (96% v/v). Otrzymany Zestaw Materiałów Farmaceutycznych opisz swoim numerem PESEL i numerem zadania.
UWAGA: Przez podniesienie ręki zgłoś gotowość do odważenia substancji silnie działającej. Czynność odważania wykonaj w obecności egzaminatora.
Po wykonaniu wszystkich prac uporządkuj stanowisko. Sprzęt, szkło laboratoryjne i utensylia, z których korzystałeś w trakcie egzaminu, umieść na tacy i pozostaw na swoim stanowisku do ewentualnego umycia. Arkusz egzaminacyjny z wypełnionym protokołem i zestawieniem oraz sporządzony lek recepturowy pozostaw na stanowisku pracy.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY (kwalifikacja Z.13 - MS.12 - BPO.1) - Zadanie praktyczne n...   (DARMOWY)
TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY (kwalifikacja Z.13 - MS.12 - BPO.1) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Wypełnij Formularz nr 1 zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Na podstawie Opisu zdarzenia i Informacji uzyskanych od świadka wypadku - przodowego Jana Koniecznego, sporządź Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy*. Wypełnij Zawiadomienie o wypadku przy pracy.
Opis zdarzenia
Wypadek wydarzył się w wyrobisku eksploatacyjnym nr 12 w pokładzie 203 na poziomie 500 m. Wyrobisko o długości 45 m, wysokości około 3,5 m i szerokości 4,5 m, drążone było za pomocą kombajnu chodnikowego, a urobek odstawiano przenośnikiem zgrzebłowym. Kombajn chodnikowy zasilany był napięciem 500 V, poprzez wyłącznik ze stacji transformatorowej zainstalowanej w chodniku transportowym. Wyłącznik kombajnu ustawiono w wyrobisku nr 12 w odległości około 20 m od zainstalowanej rozdzielnicy skrzynkowej typu S, z odpływami do zasilania wyłączników: kombajnu i przenośnika zgrzebłowego. W pobliżu rozdzielnicy typu S i stacji transformatorowej, zainstalowano aparaty telefoniczne. W dniu 12.01.2019 r. na zmianie pierwszej - na polecenie sztygara zmianowego urządzeń elektrycznych - trzech elektromonterów wraz z przodowym, lokalizowało miejsce zaniżonego stanu izolacji instalacji elektrycznej zasilającej urządzenia przodkowe - kombajn i przenośnik w wyrobisku nr 12. Prace wykonywano bez obecności osoby dozoru ruchu elektrycznego.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
OPIEKUNKA DZIECIĘCA

OPIEKUNKA DZIECIĘCA (kwalifikacja Z.11 - MS.11 - SPO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie opisu przypadku 3-letniej Marysi sporządź dokumentację:
- Indywidualny plan adaptacji dziecka w przedszkolu;
- Indywidualny plan działań dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczych z Marysią na okres najbliższych 6 miesięcy. Sformułuj co najmniej 5 przykładów działań dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczych stymulujących rozwój dziewczynki w przedszkolu, w zakresie każdej z wymienionych w tabeli sfer rozwojowych dziecka;
- Scenariusz działań edukacyjnych kształtujących umiejętność samodzielnego mycia zębów przez dziecko.
Opis przypadku Marysi
Do przedszkola Mali Odkrywcy uczęszcza 3-letnia Marysia. Jest to jej drugi dzień w placówce, wchodzi niechętnie, płacze po wejściu, kurczowo trzyma się matki. Dziewczynka jest przestraszona, unika kontaktu z innymi dziećmi, często płacze w czasie pobytu w placówce. Trudno nawiązać z nią kontakt werbalny, nie pozwala się dotknąć, dwukrotnie wystąpiło moczenie się. Z informacji uzyskanych od matki wynika, że córka w domu zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie zjada posiłki, jednakże czynności higieniczne wykonują za nią rodzice. Marysia nie potrafi jeszcze odpluwać. Rozwój psychoruchowy dziewczynki mieści się w granicach norm rozwojowych dla jej wieku.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY (kwalifikacja Z.9 - MS.9 - MED.13) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

23-letnia Julia Przybylska od 6 miesięcy jest uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej. Na zajęcia regularnie przywożą ją rodzice. Ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym ukończyła naukę w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. W szkole zdobyła umiejętność pisania, czytania i liczenia w podstawowym zakresie oraz wiedzę ogólną zgodną z programem szkoły.
Pani Julia ze względu na przykurcz mięśni ma ograniczoną ruchomość prawej ręki. Spastyczność kończyny górnej powoduje problemy z sięganiem i chwytaniem przedmiotów prawą ręką oraz precyzyjnym operowaniem narzędziami. Porusza się samodzielnie w pomieszczeniach, ale trudno jej pokonywać dłuższe odległości ze względu na wyprostne ustawienie kończyny dolnej prawej i stopę w ustawieniu szpotawym. Wykazuje niechęć do zajęć ruchowych, szybko się męczy, najchętniej ogląda kulinarne programy telewizyjne oraz czasopisma kobiece dotyczące dbania o zdrowie i urodę.
Podopieczna radzi sobie dość dobrze z wykonywaniem podstawowych czynności samoobsługowych, jednak stale domaga się pomocy personelu warsztatu w ich wykonywaniu.
W relacjach koleżeńskich wykazuje postawę roszczeniową, z oporem podejmuje się prac na rzecz grupy. Uczestnicy warsztatów niechętnie wchodzą z nią w kontakty.
Rodzice pani Julii spełniają wszystkie zachcianki córki i nie wyznaczają obowiązków domowych, wyręczając ją w czynnościach, które potrafiłaby wykonać sama.
Rada programowa WTZ przydzieliła panią Julię Przybylską do pracowni kulinarnej.
Opracuj diagnozę funkcjonalną pani Julii Przybylskiej oraz tygodniowy plan zajęć terapeutycznych dla podopiecznej z uwzględnieniem szczegółowych celów terapeutycznych, wytyczonych w oparciu o diagnozę funkcjonalną.
Przygotuj scenariusz zajęć terapeutycznych w pracowni kulinarnej oraz opracuj propozycję regulaminu pracowni kulinarnej.
Formularze do wypełnienia znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

OPIEKUN MEDYCZNY (kwalifikacja Z.4 - MS.4 - MED.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019   (DARMOWY)
OPIEKUN MEDYCZNY

OPIEKUN MEDYCZNY (kwalifikacja Z.4 - MS.4 - MED.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2019 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Na podstawie informacji o pani Annie Michałek uzupełnij zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym plan opieki nad pacjentką, wpisując cele i działania adekwatne do problemów pacjentki.
Na fantomie osoby dorosłej leżącej w łóżku wykonaj mycie klatki piersiowej, pleców i oklepywanie pleców oraz zmianę szpitalnej koszuli nocnej. Następnie zmień podkład płócienny na łóżku z leżącym w nim fantomie traktuj ąc go jak pacjentkę.
Gotowość do wykonania zabiegów zgłoś przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zgody przystąp do wykonania czynności, realizując je w czasie nie dłuższym niż 45 minut. Po przekroczeniu tego czasu przewodniczący ZN skieruje komunikat czas minął, oznaczający zakończenie procesu oceny przez egzaminatora.
Wykonane czynności potwierdź w postaci nieczytelnego podpisu (parafki - nie wpisuj swojego nazwiska)
w karcie indywidualnej pielęgnacji pacjentki, zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym. W miejscu daty
wpisz datę egzaminu, a w miejscu godziny, bieżącą godzinę wykonywania czynności.
Materiały, przybory, środki i sprzęty niezbędne do wykonania zadania znajdują się w magazynie.
Zadanie egzaminacyjne wykonaj zgodnie z zasadami i procedurami, uwzględniając przepisy BHP oraz
ergonomię pracy. Po wykonaniu czynności uporządkuj stanowisko pracy.
Arkusz egzaminacyjny pozostaw na stoliku.
Informacja o pani Annie Michałek
79-letnia Anna Michałek przebywa na oddziale pulmonologicznym z powodu zaostrzenia astmy oskrzelowej. U pacjentki występuje duszność spoczynkowa ze świszczącym oddechem, kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny o charakterze śluzowym oraz nietrzymanie moczu w trakcie kaszlu. Korzysta z wkładek urologicznych. Pacjentka przebywa w łóżku, jest bardzo osłabiona i wymaga pomocy w wykonywaniu czynności samoobsługowych oraz zmianie pozycji w łóżku. Potrzebę wydalania realizuje w łóżku na basenie. Na grzbietowej powierzchni lewej ręki widoczny bolesny krwiak po uderzeniu się w domu. Jest apatyczna i zaniepokojona swoją sytuacją zdrowotną, co nasila duszność. W ocenie według skali Norton otrzymała 11 punktów.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 26 z 457 21 22 23 24 25 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?