Nawigacja
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU (kwalifikacja R.22 - RL.22 - OGR.4) - Zadanie praktyczne nr 1 CZE...   (DARMOWY)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU (kwalifikacja R.22 - RL.22 - OGR.4) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015 (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Uzupełnij projekt zagospodarowania terenu.
Na podstawie dokumentacji rysunkowej zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym w postaci planu zagospodarowania fragmentu terenu i przekroju A - A opracuj plan wykonania nawierzchni z kostki brukowej dębowej na gruncie przepuszczalnym. Plan zapisz w tabeli - Plan wykonania nawierzchni z kostki brukowej dębowej.
Sporządź wykaz narzędzi i sprzętu, niezbędnych do wykonania nawierzchni z kostki brukowej dębowej w tabeli - Wykaz narzędzi i sprzętu.
Wykonaj przekrój konstrukcyjny murka oporowego w skali 1:5 i opisz go. Rysunek z opisem wykonaj na szablonie - przekrój B - B.
Opisz przekrój konstrukcyjny schodów na szablonie - przekrój C - C.
Sporządź zestawienie kosztów bezpośrednich robocizny i materiałów związanych z wykonaniem 4,00 m2 nawierzchni gruntowej gliniasto-piaskowej o grubości 5 cm na podstawie danych zawartych w tabelach - Wyciąg z KNR 2-21 Układanie nawierzchni gruntowych placów i dróg ogrodowych oraz Cennik materiałów i robocizny. Zestawienie kosztów wykonaj na formularzu - Zestawienie kosztów bezpośrednich materiałów i robocizny.

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU (kwalifikacja R.21 - RL.21 - OGR.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZE...   (DARMOWY)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU (kwalifikacja R.21 - RL.21 - OGR.3) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2014 + klucz oceniania (kwalifikacje w zawodzie)

UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.

Sporządź wykaz roślin, które uwzględnisz przy wykonaniu projektu kwietnika sezonowego związanego z zagospodarowaniem otoczenia przychodni stomatologicznej, na podstawie danych zawartych w tabeli zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Spis materiału szkółkarskiego i wpisz wybrane rośliny (w ilościach niezbędnych do wykonania projektu) do tabeli zamieszczonej pod nazwą - Wykaz roślin. Plan sytuacyjny terenu przy przychodni stomatologicznej znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym. Do obsadzenia kwietnika wybierz ze spisu materiału szkółkarskiego dwa gatunki ozdobne, kwitnące przez całe lato, w kolorystyce żółto-czerwonej. Każdy z wybranych gatunków ma zająć 1/2 powierzchni przeznaczonej na kwietnik.
Wykonaj barwny projekt kwietnika sezonowego (w skali 1:50) na podstawie planu sytuacyjnego terenu w miejscu oznaczonym w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Projekt nasadzeń kwietnika sezonowego wraz z legendą. W projekcie uwzględnij rozstawę sadzenia roślin i ilość niezbędną do ich zakupu.
Sporządź kosztorys obejmujący wykonanie trawników dywanowych siewem z nawożeniem nawozami mineralnymi na gruncie kategorii III, korzystając z danych zawartych w tabelach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwami - Wyciąg z KNR 2-21 i Cennik materiałów i robocizny. Kosztorys wykonaj na formularzu zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Kosztorys.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015   (DARMOWY)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2015

Firma otrzymała zlecenie wykonania aranżacji fragmentu małego ogrodu przydomowego. Grunt jest przepuszczalny, odczyn pH gleby wynosi 5,5, teren wymaga uprzątnięcia. W pierwszym etapie prac wykonano murek oporowy z betonu monolitycznego.- W projekcie przewidziano budowę nawierzchni z betonowych płyt chodnikowych, obsadzenie terenu sześcioma roślinami iglastymi z całkowitą zaprawą dołów oraz założenie ogrodu skalnego. Twoim zadaniem jest uzupełnienie powstającego projektu zagospodarowania terenu o dobór gatunkowy czterech roślin do ogrodu skalnego. Rośliny należy wybrać z udostępnionego wyciągu z oferty szkółki roślin ozdobnych. Ponadto należy opracować wizualizację zaprojektowanych nasadzeń oraz sporządzić zestawienie kosztów bezpośrednich, związanych z budową nawierzchni z betonowych płyt chodnikowych. Opracuj projekt realizacji prac związanych z zagospodarowaniem fragmentu ogrodu przydomowego.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:
1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
2. Założenia wynikające z treści zadania i dokumentacji.
3. Wykaz czynności związanych z posadzeniem krzewów iglastych z całkowitą zaprawą dołów z uwzględnieniem niezbędnych narzędzi i sprzętu.
4. Opis prac związanych z wykonaniem nawierzchni z betonowych płyt chodnikowych z uwzględnieniem niezbędnych narzędzi i sprzętu.
5. Wykaz 4 gatunków bylin lub krzewinek do ogrodu skalnego wraz zapotrzebowaniem i rozstawą.
6. Rzut z góry i widok projektowanych nasadzeń w okresie kwiecień - maj, wykonany techniką barwną.
7. Wartość kosztorysową (wraz z niezbędnymi obliczeniami) związaną z budową nawierzchni z płyt chodnikowych betonowych, wykonywanej na podsypce piaskowej z wypełnieniem spoin piaskiem.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu (314202)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) opracowywania projektów obiektów terenów zieleni;

2) urządzania i pielęgnacji terenów zieleni i zadrzewień;

3) urządzania i konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu;

4) prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2013   (DARMOWY)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU

TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU - CZERWIEC 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Ogród przydomowy jest w trakcie realizacji projektu zagospodarowania. Jednym z jego elementów jest zagospodarowanie fragmentu ogrodu przydomowego przedstawionego na załączonym projekcie. Skończono już budowę domu, drewnianego tarasu i drogi doprowadzającej do domu. Teren został uprzątnięty z gruzu, wyrównany i odchwaszczony. Grunt jest przepuszczalny klasy II o odczynie lekko zasadowym.

Projekt przewiduje obsadzenie ogrodu drzewami i krzewami (z zaprawianiem dołów), roślinnością zadarniającą, roślinami cebulowymi oraz założenie trawnika i wybudowanie ścieżki ogrodowej z drewnianej kostki brukowej. Projekt należy uzupełnić o kompozycję złożoną z zimozielonej rośliny zadarniającej i roślin cebulowych kwitnących wiosną w miejscu zaznaczonym na projekcie.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z przyjętym zamówieniem/zagospodarowaniem fragmentu ogrodu przydomowego.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej odnoszący się do zakresu projektu.
  2. Założenia wynikające z treści zadania i załączników.
  3. Wykaz prac związanych z posadzeniem drzew liściastych począwszy od odbioru zakupionych roślin, do pielęgnacji bezpośrednio po posadzeniu, z uwzględnieniem zastosowanych metod postępowania oraz niezbędnych materiałów, narzędzi i sprzętu. Miejsca sadzenia drzew zostały wskazane na projekcie.
  4. Opis sposobu wykonania ścieżki ogrodowej z drewnianej kostki brukowej szerokości 1,50 m. Należy założyć, że materiały przeznaczone do budowy ścieżki zostały już zakupione i przygotowane, nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Teren pod budowę ścieżki został już wytyczony.
  5. ....................................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 6 z 9 1 2 3 4 5 >