Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu (314202)
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.
Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.
W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.
W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.
Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik architektury krajobrazu powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) opracowywania projektów obiektów terenów zieleni;
2) urządzania i pielęgnacji terenów zieleni i zadrzewień;
3) urządzania i konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu;
4) prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).
2. EFEKTY KSZTAŁCENIA
Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:
1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2013 (DARMOWY)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU - CZERWIEC 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)
Ogród przydomowy jest w trakcie realizacji projektu zagospodarowania. Jednym z jego elementów jest zagospodarowanie fragmentu ogrodu przydomowego przedstawionego na załączonym projekcie. Skończono już budowę domu, drewnianego tarasu i drogi doprowadzającej do domu. Teren został uprzątnięty z gruzu, wyrównany i odchwaszczony. Grunt jest przepuszczalny klasy II o odczynie lekko zasadowym.
Projekt przewiduje obsadzenie ogrodu drzewami i krzewami (z zaprawianiem dołów), roślinnością zadarniającą, roślinami cebulowymi oraz założenie trawnika i wybudowanie ścieżki ogrodowej z drewnianej kostki brukowej. Projekt należy uzupełnić o kompozycję złożoną z zimozielonej rośliny zadarniającej i roślin cebulowych kwitnących wiosną w miejscu zaznaczonym na projekcie.
Opracuj projekt realizacji prac związanych z przyjętym zamówieniem/zagospodarowaniem fragmentu ogrodu przydomowego.
Projekt realizacji prac powinien zawierać:
- Tytuł pracy egzaminacyjnej odnoszący się do zakresu projektu.
- Założenia wynikające z treści zadania i załączników.
- Wykaz prac związanych z posadzeniem drzew liściastych począwszy od odbioru zakupionych roślin, do pielęgnacji bezpośrednio po posadzeniu, z uwzględnieniem zastosowanych metod postępowania oraz niezbędnych materiałów, narzędzi i sprzętu. Miejsca sadzenia drzew zostały wskazane na projekcie.
- Opis sposobu wykonania ścieżki ogrodowej z drewnianej kostki brukowej szerokości 1,50 m. Należy założyć, że materiały przeznaczone do budowy ścieżki zostały już zakupione i przygotowane, nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Teren pod budowę ścieżki został już wytyczony.
- ....................................
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2013 (DARMOWY)
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU - STYCZEŃ 2013
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)
Ogród przydomowy usytuowany na działce o powierzchni 800 m2, glebie klasy III, o współczynniku pH ok. 6,5 wymaga założenia trawnika, sadzenia krzewów iglastych z zaprawą dołów oraz wykonania rabaty zgodnie z projektem technicznym ogrodu. Powierzchnia rabaty została wydzielona z części trawnika, znajdującej na wietrznym miejscu. Życzeniem właścicieli jest aby na rabacie znalazło się 16 roślin, które odporne będą na działanie natury, aby podczas burz, podmuchy nie przygniatały roślin do ziemi i ich nie niszczyły.
Opracuj projekt realizacji prac związanych z założeniem trawnika, nasadzeniem krzewów iglastych oraz przygotowaniem projektu koncepcyjnego rabaty.
Projekt realizacji powinien zawierać:
- Tytuł pracy egzaminacyjnej.
- Założenia do projektu realizacji prac wynikające z treści zadania i załączników.
- Przebieg prac przy zakładaniu trawnika wraz z wykazem narzędzi i materiałów niezbędnych do jego założenia.
- Kosztorys nasadzenia 10 krzewów iglastych.
- Rysunek koncepcyjny rabaty w formie rzutu z góry i rysunek perspektywy rabaty spełniającej wymagania siedliskowe z wykazem zaproponowanych roślin i charakterystyką rabaty.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)