Nawigacja
TECHNIK BHP) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2009   (DARMOWY)
TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY - CZERWIEC 2009
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

W warsztacie mechaniki pojazdowej wykonującym badania diagnostyczne, naprawy i regulacje samochodów osobowych (o masie do 3,5 t) znajduje się stanowisko pracy mechanika samochodowego.

Wykonaj analizę i ocenę ryzyka zawodowego wynikającego z wykonywania czynności zawodowych i pomocniczych przez mechanika samochodowego. Zaproponuj działania prowadzące do zmniejszenia ryzyka zawodowego na tym stanowisku.

Opracowanie powinno zawierać:

  1. Tytuł wynikający z treści zadania.
  2. Założenia, czyli dane liczbowe niezbędne do wykonania zadania, wynikające z treści zadania oraz Załączników 1, 2, 3.
  3. Wymagania dla analizowanego pomieszczenia, stanowiska pracy wraz z oceną spełnienia tych wymagań w odniesieniu do przepisów zamieszczonych w załącznikach.
  4. Analizę i ocenę ryzyka zawodowego (w skali trójstopniowej) związanego z:
    - warunkami środowiska,
    - czynnościami podstawowymi i pomocniczymi,
    - przyjmowanymi pozycjami przy pracy na stanowisku mechanika z uwzględnieniem kodu pozycji.
  5. Łączną ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy mechanika samochodowego wraz z uzasadnieniem przyjętych składowych ryzyka.
  6. Propozycje zmian poprawiających bezpieczeństwo na stanowisku pracy (propozycję zastosowania co najmniej jednego środka technicznego i jednego środka nietechnicznego).
  7. Propozycje poprawy warunków pracy ze względu na ergonomię stanowiska pracy.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK BHP) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2007   (DARMOWY)
TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

TECHNIK BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY - CZERWIEC 2007
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Pracodawca urządził stolarnię w pomieszczeniu o powierzchni 700 m2 i wysokości 5 metrów. Zatrudnił sześciu mężczyzn wykonujących pracę w systemie jednozmianowym od godziny 7 do 15 . Do zakresu ich obowiązków należy przenoszenie wyrobów oraz obsługa maszyn stolarskich, takich jak: pilarka tarczowa, frezarka dolnowrzecionowa i górnowrzecionowa oraz szlifierka taśmowa do drewna. Materiał obrabiany to twarde, suche drewno typu dąb, buk. Przenoszone wyroby nie stwarzają zagrożeń wypadkowych, a ich masa nie przekracza 10 kg.

Dokonaj analizy i oceny stanowiska pracy stolarza pod względem spełnienia wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. Oceń ryzyko zawodowe związane z pracą na tym stanowisku.

Projekt realizacji prac egzaminu zawodowego powinien zawierać:

  1. Tytuł wynikający z treści zadania.
  2. Założenia do projektu, czyli dane niezbędne do wykonania zadania wynikające z treści zadania i załączonej dokumentacji.
  3. Ocenę pomieszczenia stolarni i stanowiska pracy stolarza pod względem warunków środowiska pracy.
  4. Wykaz zagrożeń na stanowisku pracy stolarza według klasyfikacji: fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne z uwzględnieniem podziału na: szkodliwe i niebezpieczne.
  5. Ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy stolarza metodą Wstępnej Analizy Ryzyka PHA (formularz karty analizy ryzyka zawodowego na stanowisku pracy według metody PHA zamieszczono w KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ).
  6. Wykaz instrukcji, znaków bezpieczeństwa, odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, jakie pracodawca musi zapewnić na stanowisku pracy stolarza.
  7. Wykaz działań prowadzących do likwidacji zagrożeń oraz zmniejszenia ryzyka zawodowego na stanowisku pracy stolarza.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 6 z 6 1 2 3 4 5