|
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.20 - BD.29 - BD.16 - BUD.8) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ... (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.20 - BD.29 - BD.16 - BUD.8) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Na betonowym fundamencie wykonaj montaż fragmentu słupa stalowego z listwą startową zgodnie z rysunkami 1 i 2 oraz warunkami technicznymi wykonania konstrukcji stalowych.
Listwę startową z kątownika 80 x 50 x 4 wykonaj zgodnie z rysunkiem 2.
Fundament z osadzonymi kotwami, fragment słupa, kątownik na listwę startową, elementy złączne oraz sprzęt i narzędzia są przygotowane na stanowisku egzaminacyjnym.
Zadanie wykonaj w następującej kolejności:
1. Przytnij kątownik na wymiar i wykonaj w nim otwory na połączenia śrubowe. Miejsca po przycięciu i otwory wygładź poprzez ich zukosowanie. Po wykonaniu tych czynności zgłoś przewodniczącemu ZN gotowość do oceny przez podniesienie ręki.
2. Nałóż nakrętki rektyfikacyjne na kotwy fundamentowe i ustal ich poziom.
3. Ustaw przygotowany fragment słupa na kotwach fundamentowych z nałożonymi nakrętkami rektyfikacyjnymi (przy podnoszeniu słupa możesz poprosić o pomoc asystenta technicznego).
4. Wykonaj rektyfikację ustawienia fragmentu słupa i zamocuj go nałożonymi na każdą kotwę nakrętkami z podkładką kontrującą.
5. Zamontuj listwę startową z kątownika na słupie.
Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz ochrony środowiska.
Po wykonaniu zadania uporządkuj stanowisko pracy, a odpady umieść w przygotowanym pojemniku na odpady.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.18 - BD.29 - BD.14 - BUD.12) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZE... (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.18 - BD.29 - BD.14 - BUD.12) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Wykonaj narożnik muru zgodnie z rysunkami 1, 2. i 3, a następnie na przygotowanym podłożu wykonaj tynk cienkowarstwowy mozaikowy zgodnie z rysunkiem 4.
Narożnik muru wykonaj z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie murarskiej, na pełne spoiny. Mur powinien składać się z czterech warstw w wiązaniu pospolitym. W zakończeniu muru z jednej strony wykonaj strzępia schodkowe, zgodnie z rysunkiem 2. Przygotuj 4 brakujące cegły dziewiątki, pozostałe są już przycięte.
Tynk cienkowarstwowy mozaikowy wykonaj na fragmencie ściany o wymiarach 1,00 x 0,60 m. Powierzchnię tynku mozaikowego wyznacz zgodnie z rysunkiem 4. Podłoże pod tynk mozaikowy jest pokryte warstwą tynku cementowo-wapiennego i zagruntowane.
Zaprawę do murowania oraz do wykonania tynku mozaikowego przygotuj zgodnie z instrukcjami producenta umieszczonymi na opakowaniach.
Zadanie wykonaj zgodnie z wymaganiami dotyczącymi robót murarskich i tynkarskich, zawartymi w specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych. Podczas wykonywania pracy przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz ochrony środowiska.
Po wykonaniu zadania oczyść narzędzia i sprzęt oraz uporządkuj stanowisko, a odpady umieść w odpowiednich pojemnikach na odpady.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 210 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.16 - BD.12 - BUD.1) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.16 - BD.12 - BUD.1) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Wykonaj zbrojenie belki nadprożowej o długości 1,51 m zgodnie z rysunkiem konstrukcyjnym oraz specyfikacją warunków technicznych wykonania i odbioru robót zbrojarskich.
Przygotuj pręty podłużne zbrojenia i strzemiona, uwzględniając poprawki na wszystkie odgięcia dla jednego (każdego) strzemiona 06 wynoszące 25 mm.
Po przygotowaniu zbrojenia zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do oceny. Po uzyskaniu zgody przewodniczącego ZN możesz przystąpić do kontynuowania prac.
Zmontuj przygotowane pręty w szkielet, stosując węzły zbrojarskie krzyżowe.
Ustaw gotowy szkielet w deskowaniu przygotowanym na stanowisku egzaminacyjnym, stosując odpowiednią grubość otulenia za pomocą podkładek dystansowych.
Do wykonania zadania wykorzystaj niezbędne materiały, narzędzia i sprzęt znajdujące się na stanowisku egzaminacyjnym.
Prace wykonaj zgodnie z technologią robót zbrojarskich, przestrzegając zasad organizacji pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych oraz ochrony środowiska.
Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy i oczyść używane narzędzia, a odpady umieść w pojemniku na odpady.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.30 - BD.21 - BD.24 - BD.25 - BD.30 - BUD.25 - BUD.15 - BUD.14... (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.30 - BD.21 - BD.24 - BD.25 - BD.30 - BUD.25 - BUD.15 - BUD.14 - TKO.4) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2017 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Sporządź, wykorzystując program komputerowy do kosztorysowania, kosztorys ofertowy na wykonanie robót związanych z wykonaniem płyty żelbetowej na gruncie. Kosztorys powinien zawierać zestawienie nakładów rzeczowych robocizny, materiałów i sprzętu, podsumowanie oraz zestawienia materiałów i sprzętu. Do kalkulacji kosztów należy zastosować metodę szczegółową. Przedmiarowanie ilości robót związanych z wykonaniem płyty żelbetowej należy wykonać z dokładnością minimum do dwóch miejsc po przecinku.
Do wykonania zadania wykorzystaj dokumentację projektową, zestawienie stali zbrojeniowej oraz opis projektowanych robót, podaną podstawę ustalenia nakładów rzeczowych i wartości kosztorysowej robót oraz podane ceny czynników produkcji zastosowanych materiałów, sprzętu i robocizny.
Zgłoś przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki gotowość do wykonania wydruku, a po uzyskaniu zgody wykonaj wydruk kosztorysu. Wydruk (strona tytułowa, przedmiar robót, pełen kosztorys z podsumowaniem oraz zestawienia materiałów i sprzętu) dołącz do swojej pracy egzaminacyjnej i pozostaw na stanowisku.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.33 - BD.30 - BUD.14) - Zadanie praktyczne nr 1 PAŹDZIERNIK 2016 (DARMOWY)
TECHNIK BUDOWNICTWA (kwalifikacja B.33 - BD.30 - BUD.14) - Zadanie praktyczne nr 1 PAŹDZIERNIK 2016 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami. Sporządź przedmiar robót, zapotrzebowanie na materiały podstawowe i sprzęt, wykaz robót związanych z wykonaniem ścianki działowej w kolejności technologicznej oraz harmonogram ogólny robót związanych z wykonaniem robót budowlanych wykończeniowych.
Zadanie wykonaj w oparciu o opis projektowanych robót, rysunki konstrukcyjne oraz tabele z Kosztorysowych Norm Nakładów Rzeczowych KNNR 2 - Konstrukcje budowlane budownictwa ogólnego.
Do wykonania zadania wykorzystaj tabele znajdujące się w arkuszu egzaminacyjnym.
Opis projektowanych robót
1. Planowane roboty wykończeniowe obejmują wykonanie ścianki działowej dzielącej jedno
pomieszczenie na dwa mniejsze, pomalowanie jej farbą emulsyjną oraz wykonanie posadzki w dwóch powstałych pomieszczeniach.
2. Ściankę działową należy wykonać na pojedynczych rusztach z profili metalowych U 75 i C 75 z pokryciem obustronnym jednowarstwowym z płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12,5 mm oraz wypełnieniem z płyt z wełny mineralnej.
3. Powierzchnię ścianki należy przygotować do malowania emulsyjnego przez spoinowanie połączeń płyt, szpachlowanie i gruntowanie.
4. Ściankę działową należy obustronnie dwukrotnie pomalować farbą emulsyjną.
5. Posadzkę jednobarwną z płytek terakotowych o wymiarach 150 x 150 mm należy ułożyć na zaprawie klejowej, metodą regularną bez cokolików. Zakłada się, że płytki w progach nie będą układane.
6. Roboty malarskie należy wykonać po zakończeniu robót posadzkarskich z uwzględnieniem przerwy technologicznej trwającej 2 dni.
7. Do wykonania robót przewidziano następujące zatrudnienie:
- do wykonania ścianki działowej - dwóch robotników,
- do wykonania posadzki - dwóch robotników,
- do wymalowania ścianki-jednego robotnika.
8. Planuje się wykonywanie prac na jedną zmianę (8 godzin).
9. Do obliczenia wydajności dziennej robotnika należy skorzystać ze wzoru:
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
|
|