TECHNIK ROLNIK (kwalifikacja R.16 - RL.16 - ROL.10) - Zadanie praktyczne nr 1 STYCZEŃ 2018 (kwalifikacje w zawodzie)
UWAGA: Arkusz zawiera zadanie z pierwszej wymienionej kwalifikacji, ale jest zgodny także z pozostałymi kwalifikacjami.
Gospodarstwo specjalizuje się w tuczu mlecznym jagniąt. Tucz trwa 100 dni. Średnie dobowe przyrosty masy ciała opasanych jagniąt wynoszą 300 g.
Hodowca utrzymuje stado liczące 100 maciorek rasy czarnogłówka. Stosując krzyżowanie towarowe, do krycia naturalnego owiec kupuje tryki z hodowli zarodowej (lista tryków dostępnych w dokumentacji zadania). Wybierając samce hodowca zwraca szczególną uwagę na tempo przyrostów masy ciała jagniąt po trykach hodowlanych. W czasie stanówki tryki w ilości proporcjonalnej do wielkości stada maciorek, przebywają w budynku z owcami. Nie stosuje się tryka "szukarka". Po zakończeniu sezonu kopulacyjnego samce przestawiane są do tzw. budki dla tryków.
Stanówka rozpoczyna się 15 VI i trwa trzy cykle płciowe.
Budynek owczarni spełnia warunki dobrostanu owiec, co pozwala na tworzenie grup technologicznych w stadzie, zgodnie z opracowanym planem rozrodu i tuczu jagniąt. W okresie wykotów owiec w owczarni wygradzane są kojce porodowe w liczbie 10% stanu matek przewidzianych do wykotu. Maciorki wykocone po 2-3 dniach z kojca porodowego przechodzą do grupy matek karmiących jagnięta. Tworzy się z nich trzy grupy technologiczne. Różnica wieku między jagniętami w grupie nie może być większa niż 2 tygodnie. Maciorki niepokryte umieszcza się w wydzielonej zagrodzie w budynku owczarni, gdzie przebywają aż do następnej stanówki.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)