Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik usług kosmetycznych (514207)
Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.
Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.
W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.
W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.
Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
1. CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik usług kosmetycznych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) przeprowadzania diagnozy kosmetycznej;
2) wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających;
3) udzielania porad kosmetycznych;
4) organizowania i prowadzenia gabinetu kosmetycznego.
2. EFEKTY KSZTAŁCENIA
Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:
1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)
TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH - Przykładowe rozwiązania zadania próbnego nr 19 (DARMOWY)
TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH - Przykładowe rozwiązanie zadania próbnego nr 19
TEMAT: Do gabinetu kosmetycznego przyszedł 18- letni chłopak. Jest on uczniem ostatniej klasy Liceum Ogólnokształcącego i w związku ze zbliżającą się studniówką postanowił zadbać o stan skóry. Na skórze klienta znajdują się liczne zaskórniki, grudki, a także pojedyncze prosaki. Nie ma zmian ropnych. Chłopak zaniepokojony pojawianiem się zmian skórnych poprosił o zabieg usuwający niedoskonałości skóry.
1. Tytuł pracy egzaminacyjnej
Projekt realizacji prac związany z wykonaniem zabiegów: pielęgnacyjnego i usuwającego niedoskonałości skóry u 18-letniego klienta, przy użyciu odpowiednich środków i preparatów dostępnych w gabinecie.
2. Założenia
Wiek klienta: 18 lat
Płeć : mężczyzna
Stan skóry twarzy: do czynienia mamy ze skórą młodą, na której znajdują się liczne zaskórniki, grudki, pojedyncze prosaki, bez zmian ropnych.
Miejsce wykonania zabiegu: gabinet kosmetyczny
Powód wizyty: zbliżająca się studniówka
Cel wizyty(zakres prac): chęć zadbania o stan skóry twarzy, na skórze twarzy występują liczne zaskórniki, grudki a także prosaki. Wykonanie zabiegu usuwającego niedoskonałości skóry, zabieg oczyszczania skóry twarzy.
(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)