Czy warto przystąpić do egzaminu zawodowego? - planowanie swojej przyszłości
Czy warto przystąpić do egzaminu zawodowego?
Jesteś w ostatniej klasie technikum, musisz podjąć decyzję, czy przystąpisz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, nazywanego egzaminem zawodowym, czy nie. Egzamin nie jest przecież obowiązkowy. Jeśli przystąpisz do egzaminu zawodowego i go zdasz, będziesz w przyszłości mógł się legitymować dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie, który wybrałeś, jeżeli nie – będziesz miał tylko świadectwo ukończenia szkoły. Dyplom otworzy ci drogę do przyszłej kariery, będziesz bardziej konkurencyjny niż kolega, który ma tylko świadectwo ukończenia szkoły. Uzyskasz także Europass), dodatek do dyplomu, taki sam, jaki uzyskują absolwenci w innych krajach Unii Europejskiej. Będziesz miał dyplom, który otworzy ci drogę do uznania twoich kwalifikacji we wszystkich krajach UE. Decyzja należy do ciebie. Masz oczywiście świadomość, że w tym samym momencie musisz również podjąć decyzję, czy przystąpisz do matury. Egzamin maturalny także nie jest egzaminem obowiązkowym. Jeśli zdasz maturę... Zatem musisz odpowiedzieć na pytania: czy przystąpić do obu egzaminów, czy do jednego? Czy dasz radę? Czy warto?
Czy masz jakieś plany na przyszłość?
Do działania może cię zmobilizować sformułowanie i zdeklarowanie własnej wizji życiowej, czyli zaplanowanie tego, co w przyszłości chcesz robić, co osiągnąć, na jakim stanowisku się znaleźć, ile zarabiać, czym się zajmować, na jakim poziomie żyć. Wizja pozwoli ci żyć wyobrażeniami przyszłości zamiast wspomnieniami i rozpamiętywaniem. Spróbuj sformułować własną wizję, myśląc przy tym najodważniej, jak tylko potrafisz.
Kiedy będziesz już miał wizję swojej przyszłości, powinieneś ustalić hierarchię celów: czy np. najważniejsze jest dla ciebie w tej chwili, żeby już zacząć zarabiać, czy żeby jak najszybciej zacząć urzeczywistnić swoje życiowe plany, zdobyć nowe umiejętności. O własnej karierze powinieneś myśleć tak, jakbyś planował rozwój firmy. W obu przypadkach chodzi o to, by jak najmniej rzeczy pozostawić przypadkowi. Stworzenie własnej wizji życiowej – zaplanowanie kariery, pozwoli ci na podjęcie świadomej decyzji: czy potrzebujesz zdawać i koniecznie zdać ten egzamin, czy nie.
Jak planować swoją przyszłość?
- Stworzenie wizji tego, co chcemy osiągnąć. Wizja ta powinna być tak realistyczna, aby odnieść wrażenie, że cele, do których zmierzamy już stały się naszym udziałem.
- Określenie działań, jakie należy wykonać, aby uzyskać zamierzone rezultaty (już osiągnięte w naszej wyobraźni).
- Sprecyzowanie niezbędnych czynności szczegółowych, by urzeczywistnić działania, o których mowa wyżej.
- Ustalenie, co jest niezbędne do wykonania tych szczegółowych czynności.
Okazuje się, że jeśli planowanie zaczynamy od szczegółowego wyobrażenia sobie sukcesu, jaki osiągniemy w finale tego, co mamy zrobić, nasz mózg wyrywa się z więzów, które nakłada świadomość: braków, trudności, ograniczeń (np. kiepskie oceny z przedmiotu, który musimy poprawić). Przestajemy być ograniczeni tym, co jest, stajemy się bardziej twórczy, a wymyślony sukces dodaje nam skrzydeł. Zbadano naukowo, że ci sami ludzie planując z przyszłości, osiągają znacznie lepsze rezultaty niż planując „od teraz”. Bo planując „od teraz”, mamy w świadomości przede wszystkim „złe stany rzeczy”, które chcielibyśmy zmienić na lepsze albo wcześniejsze porażki przy podobnych przedsięwzięciach i wszystko to, tkwiąc w naszym mózgu, jest ciężarem, który bardzo obniża jakość tego, co wymyślimy i co z tego uda nam się zrealizować.
Jakie są etapy planowania?
- Określenie celów.
- Ocena sytuacji.
- Ustalanie procedury, czyli określenie tego, co i kiedy ma być zrobione i kto odpowiada za realizację.
- Ustalenie harmonogramu pracy.
- Wyznaczenie odpowiedzialności poprzez określenie w każdym elemencie realizacji planu odpowiedzialnej osoby (w tym wypadku zawsze będziesz to ty i tylko TY).
- Sprawdzenie wykonalności planu.
Jakie cechy ma dobrze wykonany plan?
- Celowość (realność), czyli oparcie się na dobrym rozpoznaniu obiektywnych uwarunkowań i uzyskanie pewności, że przy dostępnych środkach i określonych warunkach osiągnięcie celu jest prawdopodobne.
- Zgodność wewnętrzna (spójność), oznaczająca, że cele nie są ani sprzeczne, ani nie przeszkadzają sobie wzajemnie.
- Operatywność, czyli odpowiednia czytelność, zrozumiałość i ścisłość, nadająca się do realizacji zgodnej z przewidywanym wykorzystaniem zasobów i tokiem działania.
- Elastyczność, pozwalająca na realizację zadań planowych - także w zmienionych warunkach przez uwzględnienie w nim możliwości różnych wariantów rozwiązań.
- Terminowość, czyli określenie terminów wykonania celów pośrednich i celu głównego.
- Kompletność, czyli uwzględnienie wszystkich działań niezbędnych do realizacji określonego celu.
- Perspektywiczność, czyli wybieganie w przyszłość w granicach możliwości przewidywania, a jednocześnie zapewnienie zgodności planów krótkookresowych z perspektywicznymi.
- Konkretność, charakteryzująca się określeniem, w sposób ścisły i możliwie wymierny, celów zawartych w planie.
Co to są mapy myślowe?
Aby zaplanować przygotowania do egzaminu, trzeba zebrać o nim wszystkie niezbędne informacje – jak przebiega, kiedy i gdzie jest organizowany, co trzeba umieć, jak i kto będzie oceniał, jakie są warunki pozytywnego zaliczenia, co trzeba umieć i wiele jeszcze innych rzeczy. Do zilustrowania zebranych informacji najwygodniej posłużyć się plakatem, wykonanym w postaci „mapy mentalnej”, która będzie wam towarzyszyła przez cały okres przygotowań do egzaminu i może być uzupełniana.
Tworzenie map mentalnych jest ściśle związane z naturalnym sposobem funkcjonowania mózgu charakteryzującego się myśleniem promienistym. Kiedy pomyślisz jakieś słowo, mózg niezwłocznie produkuje skojarzenia słowne i myśli, które rozwijają się od tej centralnej koncepcji. Pojawiają się setki nowych skojarzeń wiążących się z tymi myślami i proces ten nie ma zakończenia, „promieniując” na zewnątrz od tej centralnej myśli czy idei. Graficznym obrazem myślenia promienistego jest „mapa mentalna” (mapa myślowa). Na mapie tej, w taki sam sposób, jak w przypadku myślenia promienistego nasze procesy myślowe typu skojarzeniowego odchodzą od centralnego punktu tworzonej mapy i są z nim połączone, „promieniując” od tego rysunku czy symbolu. Mapy mentalne posiadają nieskończoną liczbę możliwych skojarzeń, podobnie jak nasze myśli. Każda mapa mentalna jest osobistym narzędziem i jest pomocna w myśleniu i zapamiętywaniu, szczególnie tej osobie, która ją tworzyła. Każda mapa mentalna nie jest ani statyczna, ani ograniczona, dlatego może być zawsze uzupełniana bądź poprawiana. Takiej możliwości nie dają notatki sporządzane tradycyjnie w linearnej (wierszowej) formie. Mapy mentalne są doskonałym narzędziem do sporządzania notatek, rozwiązywania problemów i planowania. Studiowanie swojej mapy w różnych odstępach czasu pozwala na wyszukanie ewentualnych błędów i wyeliminowanie ich.
Jak tworzyć mapy myślowe:
- rysuj na dużych kartkach, po jednej stronie, nie żałuj papieru (najlepszy format to A3);
- rysowanie zacznij od centralnego obrazu (rysunku, słowa kluczowego, symbolu itp.);
- wypisz kluczowe słowa (dużymi drukowanymi literami) na liniach tworzących szkielet mapy;
- stosuj różne grubości linii, w zależności od ich znaczenia;
- łącz linie ze sobą – wiążąc i kojarząc myśli/pomysły ze sobą przy pomocy pętli, lini i krzywych i strzałek;
- stosuj symbole i własne kody wszędzie tam, gdzie uznasz to za stosowne;
- aby wspomóc swą pamięć, wszędzie, gdzie jest to możliwe, posługuj się obrazkami lub słowami, które pobudzają twoje zmysły;
- używaj kolorów.
Jak zaplanować przygotowania do egzaminu zawodowego?
Aby zaplanować przygotowania do egzaminu, trzeba wiedzieć, co trzeba umieć i sprawdzić, ile się już umie. Każdy zdający powinien zapoznać się ze standardem wymagań egzaminacyjnych dla zawodu, w którym chce potwierdzić kwalifikacje zawodowe. Standard zamieszczony jest w rozdziale 4 Informatora o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. Analizując standard, dowiesz się, co będzie sprawdzane na egzaminie i w jakiej formie – co na egzaminie pisemnym, a co na egzaminie praktycznym. Dzięki temu będziesz mógł przeanalizować, co trzeba umieć, następnie sprawdzić, co już umiesz, a czego trzeba będzie się douczyć. Warto zapoznać się również z zadaniami praktycznymi dostępnymi w Portalu www.EgzaminZawodowy.info oraz testami teoretycznymi na stronie www.testy.egzaminzawodowy.info Do niektórych zadań praktycznych opracowane są przykładowe rozwiązania. Dostępne jest również forum dyskusyjne www.forum.egzaminzawodowy.info na którym możesz wymieniać się doświadczenia z innymi osobami zdającymi egzamin zawodowy.
źródło: opracowane na podstawie informacji z CKE.
POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ |
PODYSKUTUJ NA FORUM |