Nawigacja
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie 2020
EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE 2020



- Sesja I. 2020 Zima (Styczeń – Luty 2020)

Część pisemna – 10 stycznia 2020

Część praktyczna:

Model „d” – 9 stycznia 2020

Modele: „w”, „wk” i „dk” – od 11 stycznia do 15 lutego 2020



- Sesja II. Czerwiec – lipiec 2020

Część pisemna – 23 czerwca 2020

Część praktyczna:

Model „d” – 22 czerwca 2020

Modele: „w”, „wk” i „dk” – od 24 czerwca do 9 lipca 2020



- Sesja wyłącznie dla kwalifikacji: Z.22 oraz Z.23 (technik pożarnictwa; Czerwiec 2020)

Z.22

Część pisemna – 2 czerwca 2020

Część praktyczna – od 8 czerwca do 27 czerwca 2020 (model „w”)

Z.23

Część pisemna – 3 czerwca 2020

Część praktyczna – 4 czerwca 2020 (model „d”)


Żródło: CKE

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

NOWY EGZAMIN ZAWODOWY
EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE

NOWY EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE

Na podstawie § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lutego 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z dnia 12 marca 2012 r., poz. 262), termin egzaminu zawodowego ustala dyrektor komisji okręgowej w uzgodnieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i ogłasza go na stronie internetowej komisji okręgowej nie później niż na 5 miesięcy przed terminem egzaminu zawodowego.

Od 1 września 2012 r. weszły w życie przepisy wprowadzające zmiany w szkolnictwie zawodowym. W zawodach przedstawionych w nowej klasyfikacji wyodrębniono kwalifikacje. Przez kwalifikację w zawodzie należy rozumieć wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji.

..................................................

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Nowy egzamin zawodowy - podstawa kształcenia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych
MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych (723103)

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Zadania szkoły i innych podmiotów prowadzących kształcenie zawodowe oraz sposób ich realizacji są uwarunkowane zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym, na które wpływają w szczególności: idea gospodarki opartej na wiedzy, globalizacja procesów gospodarczych i społecznych, rosnący udział handlu międzynarodowego, mobilność geograficzna i zawodowa, nowe techniki i technologie, a także wzrost oczekiwań pracodawców w zakresie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników.

W procesie kształcenia zawodowego ważne jest integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego, z uwzględnieniem niższych etapów edukacyjnych. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

W procesie kształcenia zawodowego są podejmowane działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki.

Elastycznemu reagowaniu systemu kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, jego otwartości na uczenie się przez całe życie oraz mobilności edukacyjnej i zawodowej absolwentów ma służyć wyodrębnienie kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

1. CELE KSZTAŁCENIA

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) użytkowania pojazdów samochodowych;

2) diagnozowania pojazdów samochodowych;

3) naprawiania pojazdów samochodowych.

2. EFEKTY KSZTAŁCENIA

Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się:

1) efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów;

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Czy warto przystąpić do egzaminu zawodowego? - planowanie swojej przyszłości   (DARMOWY)
EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE

Czy warto przystąpić do egzaminu zawodowego? - planowanie swojej przyszłości

Czy warto przystąpić do egzaminu zawodowego?

Jesteś w ostatniej klasie technikum, musisz podjąć decyzję, czy przystąpisz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, nazywanego egzaminem zawodowym, czy nie. Egzamin nie jest przecież obowiązkowy. Jeśli przystąpisz do egzaminu zawodowego i go zdasz, będziesz w przyszłości mógł się legitymować dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie, który wybrałeś, jeżeli nie – będziesz miał tylko świadectwo ukończenia szkoły. Dyplom otworzy ci drogę do przyszłej kariery, będziesz bardziej konkurencyjny niż kolega, który ma tylko świadectwo ukończenia szkoły. Uzyskasz także Europass), dodatek do dyplomu, taki sam, jaki uzyskują absolwenci w innych krajach Unii Europejskiej. Będziesz miał dyplom, który otworzy ci drogę do uznania twoich kwalifikacji we wszystkich krajach UE. Decyzja należy do ciebie. Masz oczywiście świadomość, że w tym samym momencie musisz również podjąć decyzję, czy przys­tąpisz do matury. Egzamin maturalny także nie jest egzaminem obowiązkowym. Jeśli zdasz maturę... Zatem musisz odpowiedzieć na pytania: czy przystąpić do obu egzaminów, czy do jednego? Czy dasz radę? Czy warto?

Czy masz jakieś plany na przyszłość?

Do działania może cię zmobilizować sformułowanie i zdeklarowanie własnej wizji życiowej, czyli zaplanowanie tego, co w przyszłości chcesz robić, co osiągnąć, na jakim stanowisku się znaleźć, ile zarabiać, czym się zajmować, na jakim poziomie żyć. Wizja pozwoli ci żyć wyobrażeniami przyszłości zamiast wspomnieniami i rozpamiętywaniem. Spróbuj sformułować własną wizję, myśląc przy tym najodważniej, jak tylko potrafisz.

Kiedy będziesz już miał wizję swojej przyszłości, powinieneś ustalić hierarchię celów: czy np. najważniejsze jest dla ciebie w tej chwili, żeby już zacząć zarabiać, czy żeby jak najszybciej zacząć urzeczywistnić swoje życiowe plany, zdobyć nowe umiejętności. O własnej karierze powinieneś myśleć tak, jakbyś planował rozwój firmy. W obu przypadkach chodzi o to, by jak najmniej rzeczy pozostawić przypadkowi. Stworzenie własnej wizji życiowej – zaplanowanie kariery, pozwoli ci na podjęcie świadomej decyzji: czy potrzebujesz zdawać i koniecznie zdać ten egzamin, czy nie.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?