Nawigacja
TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2011   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2011
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

W zakładzie zamontowano urządzenie przeznaczone do transportowania i sortowania pustych butek. Butelki wadliwe (bez szyjki) są automatycznie wykrywane, a ich obecność sygnalizuje świecenie się czerwonej lampki. W mechanizmie sterowniczym urządzenia zastosowano sterownik PLC. Opis działania mechanizmu zamieszczono w Załączniku 1.

Na stanowisku egzaminacyjnym znajduje się płyta montażowa zawierająca działający model mechanizmu sterowniczego urządzenia do transportowania i sortowania butelek. W zależności od wyposażenie stanowiska, model może zawierać zamieszczone w Tabeli 1 rzeczywiste elementy mechanizmu sterowniczego lub zamiast rzeczywistych elementów ich modele tj. zamiast czujnika pojemnościowego i ptycznego - przyciski sterownicze zwierne bez samoczynnego powrotu (bistabilne, normalnie otwarte), zamiast stycznika - lampkę sygnalizacyjną.

Opracuj projekt realizacji prac związanych z montażem, oprogramowaniem i uruchomieniem mechanizmu sterowniczego urządzenia do transportowania i sortowania pustych butek.
Na podstawie modelu mechanizmu zamontowanego na stanowisku egzaminacyjnym narysuj schemat połączeń elementów rzeczywistego mechanizmu tj. przycisków sterowniczych, czujnika pojemnościowego, czujnika optycznego, lampki sygnalizacyjnej, stycznika ze sterownikiem PLC. W KARCIE PRACY EGZAMINACYJNEJ uzupełnij listę przyporządkowania.
Napisz program sterowniczy w języku LD (schemat drabinkowy) lub FBD (schemat bloków funkcyjnych), zapewniający działanie mechanizmu zgodnie z opisem (Załącznik 1). Prześlij program do sterownika PLC, skontroluj poprawność działania mechanizmu, wykonując próbne uruchomienie modelu zamontowanego na stanowisku egzaminacyjnym. Wprowadź ewentualne poprawki do programu. Sporządź dokumentację z wykonanych prac.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 3 CZERWIEC 2010   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2010
Zadanie nr 3 (egzamin zawodowy)

Mieszalnik służy do utworzenia mieszanki dwuskładnikowej odczynników chemicznych A1 i A2. Obydwa składniki jednocześnie są wlewane do mieszalnika z rurociągów. Dopływem składników do mieszalnika sterują dwa elektrozawory: Y1 (steruje dopływem składnika A1) i Y2 (steruje dopływem składnika A2). Zbiornik mieszalnika jest opróżniany za pomocą elektrozaworu spustowego Y3.

Poziom mieszanki w zbiorniku mieszalnika jest mierzony dwoma czujnikami poziomu. Czujnik S2 mierzy minimalny poziom mieszanki w zbiorniku (obecność mieszanki w zbiorniku), a czujnik S1 mierzy maksymalny poziom mieszanki w zbiorniku. Mieszadło mieszalnika jest napędzane trójfazowym silnikiem indukcyjnym M1 załączanym stycznikiem K1. Mieszalnik jest załączany wyłącznikiem W1 i sterowany sterownikiem PLC zainstalowanymi w szafie sterowniczej. Sterownik PLC będzie realizował program, po załączeniu przełącznika P1 zainstalowanego w szafie sterowniczej.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 2 CZERWIEC 2010   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2010
Zadanie nr 2 (egzamin zawodowy)

Drzwi automatycznie otwierane (przesuwane) sterowane są za pomocą pneumatycznego siłownika beztłoczyskowego dwustronnego działania. Aktywatorami (czujnikami) w drzwiach są urządzenia, reagujące tylko na ruch osoby zbliżającej się do drzwi zarówno od strony wejścia do pomieszczenia (czujnik 11) jak i do wyjścia (czujnik 12). Aby zapobiec zamykaniu drzwi, gdy osoba przechodząca zatrzyma się i znajdzie na linii zamykania, zastosowano barierę świetlną. Są to urządzenia (13) emitujące wiązkę świetlną, której przerwanie stanowi sygnał, że drzwi muszą pozostać w pozycji otwartej lub do niej powrócić.

Po całkowitym otwarciu drzwi wyłącznik krańcowy S2 wyłącza ruch siłownika powodujący otwieranie się drzwi. Jeżeli żaden z czujników ruchu oraz bariery świetlnej nie jest aktywny przez zadany czas 5 sekund, drzwi automatycznie się zamykają. Po całkowitym zamknięciu drzwi, wyłącznik krańcowy S1 wyłącza ruch siłownika powodujący zamykanie.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2010   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2010
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Drzwi automatycznie otwierane (przesuwane) sterowane są za pomocą pneumatycznego siłownika beztłoczyskowego dwustronnego działania. Drzwi mają się automatycznie otwierać po uaktywnieniu jednego z dwóch czujników ruchu: czujnik 11 (obecność osoby wchodzącej), czujnik 12 (obecność osoby wychodzącej). Po całkowitym otwarciu drzwi wyłącznik krańcowy S1 wyłącza ruch siłownika powodujący otwieranie się drzwi. Jeżeli żaden z czujników ruchu nie jest aktywny przez zadany czas 10 sekund drzwi automatycznie się zamykają. Po całkowitym zamknięciu drzwi wyłącznik krańcowy S2 wyłącza ruch siłownika powodujący zamykanie.
Do sterowania układem przesuwu drzwi należy zastosować sterownik PLC. Siłownik pneumatyczny sterowany jest poprzez zawory dławiąco-zwrotne z nastawianym dławieniem, które umożliwiają regulację szybkości otwierania i zamykania drzwi. Kierunkiem przepływu powietrza (zamykanie, otwieranie) steruje elektrozawór bistabilny z dwoma cewkami: Y1 (otwieranie drzwi) i Y2 (zamykanie drzwi). Dodatkowo układ sterujący musi przewidywać blokowanie zamykania drzwi podczas ich otwierania oraz blokadę otwierania drzwi w podczas ich zamykania. Układ sterowania (zasilacz i sterownik) ma być zamontowany w szafie sterowniczej, do której doprowadzone jest zasilanie 230 V AC.

Opracuj projekt prac związanych z montażem i zaprogramowaniem układu sterowania drzwiami przesuwanymi. Napisz program sterujący umożliwiający działanie układu zgodnie z opisem. Załaduj (prześlij) program do sterownika i przetestuj ten program. Wykonaj zrzuty ekranowe programu przesłanego do sterownika i programu z poprawkami naniesionymi po testowaniu. Wydruki zrzutów ekranowych podpisz swoim numerem PESEL.

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

TECHNIK MECHATRONIK) - Zadanie praktyczne nr 1 CZERWIEC 2008   (DARMOWY)
TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK - CZERWIEC 2008
Zadanie nr 1 (egzamin zawodowy)

Przepływ cieczy w instalacji chemicznej jest odcinany lub otwierany za pomocą zaworu kulowego uruchamianego siłownikiem pneumatycznym dwustronnego działania. Wysunięcie siłownika powoduje zamknięcie zaworu (ciecz nie przepływa), natomiast jego wsunięcie otwarcie zaworu (ciecz przepływa swobodnie). Ruchem siłownika steruje sterownik PLC. Schemat układu sterującego przedstawiono w Załączniku 1. Układ sterujący powinien działać w następujący sposób. Pracą zaworu sterują przyciski monostabilne S1 i S2. Za pomocą przycisku S1 zawór jest otwierany, przycisk S2 służy do zamykania zaworu. Sterowanie zaworem powinno być możliwe wyłącznie wtedy, gdy znajduje się on w jednym ze skrajnych położeń. (......................)

Opracuj projekt realizacji prac związanych z naprawą siłownika oraz modyfikacją układu sterowania.

Projekt realizacji prac egzaminu zawodowego powinien zawierać:

  1. Tytuł pracy egzaminacyjnej.
  2. Założenia wynikające z treści zadania i załączników.
  3. Wykaz prac związanych z naprawą siłownika oraz modyfikacją układu sterowania.
  4. Wykaz narzędzi monterskich oraz urządzeń i materiałów potrzebnych do naprawy, zaprogramowania oraz uruchomienia układu.
  5. Wskazówki eksploatacyjne dla operatora układu dotyczące:
    - sprawdzania szczelności układu,
    - czyszczenia elementów układu,
    - sprawdzania położenia czujników na siłowniku,

(Aby przeczytać ciąg dalszy artykułu kliknij poniżej CZYTAJ DALEJ)

Strona 11 z 12 6 7 8 9 10 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?